Ortonorm Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ortodontist, ortodonti uzmanı, ortodonti, çarpık diş, çarpık dişler, çene bozukluğu, dişhekimi, dişçi, diş hekimi, bozuk çeneler, çene bozukluğu, diş, tel tedavisi, diş çarpıklığı 


Kullanıcı Adınız:

Parolanız:
Beni Hatırla


Ortodonti tedavisinin tümünü veya bir kısmını karşılayan kurumlar için buraya tıklayarak bize mail gönderebilirsiniz.

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?
Google+

ORTODONTİ (ÇAPRAŞIK DİŞLERİ DÜZELTME)

Ortodonti çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Ortodontistler ( Ordodonti Uzmanı) : Çene kemiğinizin ve dişlerinizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağlar. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunulur. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için daha sağlıklı çiğneme
fonksiyonu kazanılmış olur.

Çocuğunuz yaklaşık olarak 7 yaşına gelince, bir ortodonti uzmanı tarafından böyle bir tedaviye ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİŞLER NASIL HAREKET EDER?

Diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur.Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

NEDEN ORTODONTİ?

-Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur.

-Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar.

-Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.

-Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.

Ortodontik braketler gülüşünüzü düzenlemek ve sağlığınıza kavuşmak için en iyi seçeneklerden biridir.

ORTODONTiK TEDAViNiZ SIRASINDA DiKKAT ETMENiZ GEREKENLER

Braketler yiyecek ve bakteri plağının kolayca toplanmasına sebep olurlar. Bu yüzden ağız bakımı büyük önem taşır. Orta yumuşaklıkta bir fırça kullanmak gerekir. Özel ortodontik fırçaların kullanılması da yararlı
olur.

Superfloss diş ipi kullanmak hijyenin tam sağlanması açısından büyük önem taşır.

Ağız hijyeninizi sağlamak için size yardımcı olacak diğer bir yardımcı materyal ise interdental fırçadır.

Ayrıca ağız gargaraları fırça ve diş ipinin yanında yardımcı olarak kullanılabilir, ama unutmayın ki asla fırça ve ipin görevini göremezler.

Diş Röntgenleri

          

Hemen hemen hepimiz diş röntgeni çektirmişizdir. Tıbbın diğer alanlarında da olduğu gibi bu röntgenler, hastalık ya da yaranın teşhis edilmesinde kullanılır. Röntgenler çoğunlukla, diş çürükleri, periodontal hastalıktan dolayı kemiğin zarar görmesi, diş apseleri, sıkışmış dişler, çene kemiğinde ve dişte kırılma ile dişler ve çene kemiğindeki diğer bozukluklarının varlığını ve boyutunu teşhis etmekte yararlıdır.

Çürüklere gelince, röntgen özellikle, çürük, dişlerin ya da diş eti çizgisinin arkasına gizlendiğinde, diş minesi sağlıklı gibi dursa da dişteki gösterebilir. Diş hekiminiz, bir sorun olduğundan şüphelenirse, dişinizin bir röntgenini çekebilir.

Diş röntgeni çekmek için kullanılan radyasyon miktarı son derece azdır, işlem ise çok basittir.

Çürüklerin saptanması için, diş hekimlerinin çoğu, aynı röntgen yöntemini kullanırlar. Ağzınızın içine, dişin yanındı küçük bir film yerleştirilir. Siz filmi, filmi sara n kağıdı aşağı doğru ısırarak yerinde tutarsınız Bu arada, röntgen aleti sorunlu dişi hedefler ve röntgen çekilir. Birkaç dakika süren filmin hanyosundan sonra, diş hekiminiz yapılması gerekenleri belirleyebilir.

Özellikle dişlerin tümünün röntgeni, düzenli muayenenin bir parçası olarak değil, yalnızca teşhis amaçlı çekilmelidir. Hiç kimse, gerektiğinden fazla radyasyon almamalıdır. Özel bir amaç için gerekmedikçe, tüm ağzın röntgeni, her beş yılda bir kezden fazla çekilmemelidir. Diş hekiminiz size, çektirmeniz gereken doğru röntgeni önerecektir.

Fazla radyasyona karşı bir önlem olarak, diş hekiminiz size, göğüsten bacağa doğru ön tarafınızı kaplayan bir kurşun önlük giydirebilir. Herkes bu önlüğü giymelidir, ancak bu önlüğü giymek özellikle
hamile kadınlar ve emziren anneler için önemlidir.
 
Dişler Ve Gelişimi

Dişlerin sağlıkla çok yakın ilişkisi vardır. Dişlerimiz, ağızda besinleri parçalayan, öğüten yapılar olmaları dışında, konuşmaya ve görünüme de katkıda bulunur. Dişi çekilmiş kimselerin konuşmaları ve bazı sesleri çıkarmaları güçleşir. Dişler canlı yapılardır. Diş özü denen bölüm dişin kalbidir. Buradaki sinirler sıcak, soğuk, basınç ve ağrı duyusunu alırlar.

Dişler gelişim süreci içerisinde süt dişleri ve kalıcı dişler olmak üzere iki ayrı grup halinde çıkar.

SÜT DİŞLERİ VE KALICI DİŞLER

Dişlerin taslakları anne karnında başlar. Olgunlaşmasını tamamlamış olan dişler doğumdan sonra belirli bir sıra izleyerek çıkarlar. Dişlerin çıkması sırasında bir kısım çocuklarda huysuzluk, iştahsızlık, uyku bozukluğu görülebilir. Ancak diş çıkması yüksek ateş yapmaz. Bu dönemdeki yüksek ateşi dişlere bağlayarak sağlık kuruluşuna başvurmakta geç kalınmamalıdır.

İlk çıkan dişlere süt dişleri denir. Daha sonra ortalama 6-7 yaşlarında bu dişler değişmeye başlar ve 13 yaşa kadar sürer. Yeni çıkan dişlere kalıcı dişler denir.

Bebeklerin çoğunda ilk süt dişleri 6-8 inci aylarda çıkar. İlk çıkan dişler alt çenede ortadaki iki kesici diştir. Bundan sonra 8-9 uncu aylarda üst çenedeki kesiciler çıkar. Daha sonra üst yan ve sonra alt yan kesici dişler çıkar. Böylece iki yaşındaki bir bebeğin ağzında 20 süt dişi tamamlanmış olur. Ancak diş çıkarma zamanı her bebekte aynı değildir. Bazı bebekler daha erken, bazı bebekler daha geç diş çıkarmaya başlayabilirler. Doğduğunda bile dişleri olan bebekler vardır. Diş çıkması kalıtsal nedenlerle gecikebilir. Ancak 1 yaşa kadar dişler çıkmazsa bebekler en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Süt dişleri zamanla yerlerini kalıcı dişlere bırakmalarına rağmen çok önemlidir. Daha sonraki dişlerin sağlıklı dizilimini etkiler.

Dişin dişeti dışında kalan bölümüne taç bölümü denir. Dıştan sert, beyaz, diş minesi ile kaplıdır.Bu çok sert bir maddedir. Diş, dişeti çizgisinde daralır bu bölüme diş boynu denir. Bundan sonra gelen ve çene kemiği içerisindeki yuvalarda yer alan bölüme diş kökü denir. Kök, kemiğe fibröz bir zarla sıkıca bağlanmıştır. Bu dişte basıncı azaltır.

Diş minesinin altında diş kemiği vardır. Bu mineden yumuşaktır. En içte diş özü vardır ve içinde sinir ve kan damarları bulunur. Bunlar diş kökünden çıkarak çene kemiğindeki büyük damarlar birleşir ve dişin beslenmesini sağlar, Dişetleri dişleri sıkıca sarar.

Erişkinlerdeki başlıca diş tipleri ve görevleri şunlardır:

Kesici dişler; yiyecekleri parçalar.
Büyük azı ve küçük azı dişleri yiyecekleri ezer.

Diş Teli, Braket Çeşitleri

Paslanmaz çelik, altın veya şeffaf olsun bütün braketler aynı şekilde çalışmaktadır.

Paslanmaz (Metal) Braketler : Paslanmaz çelik braketler en popüler braket tipidir ve hastaların çoğu renkli bağ talep ediyor. Her randevuda rengi değiştirebilirsiniz.

Her ziyaretten sonra bir moda bildirisi yapmayı dört gözle bekleyebilirsiniz.
Fiyat olarak da en ucuz olan tedavi apareyidir.

Seramik (Şeffaf) Braketler : Şeffaf seramik braketler daha az dikkat çeken braket tipidir. Seramik braketler NASA uzay programının yan ürünü olarak geliştirilen cam benzeri, ileri teknoloji ürünü bir malzemeden yapılır. Seramik brakette şeffaf veya diş renginde bağ kullanılır. Birçok aile üyesi ve arkadaşınız braketlerinizi fark etmeyecektir. İmalatçısı seramik braketin leke tutmayacağını garanti etmektedir. Ancak, bazı yiyecek ve içecekler veya sigara braketi dişinize tutturan dolgu maddesini lekeleyebilir.

Çocuklar için hangi tip diş teli kullanılır?

Çocuklarda ortodontik amaçlı değişik tipte diş telleri kullanılabilir. Bunlardan en kolayları takıp çıkarmalı diş
telleridir. Hasta tarafından rahatlıkla kullanılabilirler. Temizliği son derece kolaydır, takılması da çok basittir.

Damaklık gibidir, yemek yerken çıkarılır. Temizlemesi çok kolaydır ve hasta istediği zaman çıkarıp takabilir.

Diş yüzeyine braket yapıştırılmaz. Ayarlanması son derece kolaydır. Ortodontist bir vida düzeneğini hareket ettirerek dişlere uygulanan baskıyı arttırabilir veya azaltabilir.

Bazı çocuklar tellerin görüntüsünden rahatsız olabiliyorlar. Arkadaşları arasında alay konusu olmaktan çok korkuyorlar ve psikolojik bir baskı altında hissediyorlar. Bu tip hastalarda seramik veya plastik braketler kullanarak çok dikkat edilmedikçe teller görünmez. Bu tip diş telinde braket kullanılır. Sabit aparey oldukları için temizliği biraz daha zordur.

Sabit apareylere bir alternatif daha lingual diş telidir. Bu tedavi şeklinde teller dil tarafından dişe ters olarak takılır. Braket kullanılır, dışarıdan kesinlikle teller belli olmaz ve normal dişleriniz görülür. Fakat diş tarafında olduğu için bir süre boyunca dilinizi tahriş edicetir. Dil alıştıktan sonra bu sorun da ortadan kalkmaktadır.

Braketler ile diş teli ufak lastiksi birşeyle bir birlerine tutturulurlar. Bu lastikler renklendirilebilir. Böylece çocuğun dişlerinin görüntüsü renkli renkli cıvıl cıvıl bir görüntü oluşturur ve dişlerine takılmış olan ve bir çok arkadaşının dalga geçeceğini düşündüğü tedavi ile öncelikle kendisi dalga geçtiğini ve bunu dert etmediğini gösterir. Bu tip teller genellikle arkadaş çevresi tarafından sempati ile karşılanır. Takımının renklerini veya sadece tek bir rengi diş telleri üzerine yaptırabilirler.

Diş Teli Çeşitleri

Ortodontik tedavilerde bir çok aparey kullanılmaktadır. Bunlar başlıca takıp çıkartılabilen apareyler ve sabit apareyler olmak üzere 2 ye ayrılır. Fonksiyonel aparey dediğimiz yani iskeletsel bozuklukları tedavi edebilen apareyler vardır. Bir de herkesin bildiği tel denilen metal braket sistemi vardır. Bunlar dişlerin üzerine yapıştırılır ve dişler bu şekilde hareket ettirilir. Teknoloji geliştikçe “tellerim daha az gözüksün” diyen kişiler için de şeffaf, porselen yani diş ile aynı renkte olan estetik braketler de vardır.

Bunlara ek olarak, hiç ağız dışından görünmeyen, ağız içinde dişlerin iç tarafına yerleştirilen braketler vardır.Bu tedaiye lingual ortodonti tedavisi denmektedir.

Son zamanlarda yeni çıkan bir teknik daha vardır. Bu da tamamen şeffaf plaklarla yapılan bir tedavidir. Fakat bu tedavi çok ufak diş hareketi sağladığı için her diş bozukluğunda kullanılamamaktadır.

Metal veye porselen braketler hastanın isteğine göre takılabilir. Bu biraz da hastanın ekonomik gücüne bağlıdır.Çünkü bir diğeri daha estetik ve anlaşılması zor olduğu için metale oranla daha pahalıdır.

Tüm bunlara rağmen, metal ortodontik tedavi en pratik ve en ucuz diş teli çeşitlerinden birisidir.

AYIN VAKASI

ÖNCE             SONRA
 


Web Sitemiz Diş Hekimleri Odası Tüzüğüne Uygundur

Site Haritası