Alt-Üst Dişlerin Kapanmaması

Alt ve üst dişlerin kapanmamasının birçok nedeni olabilir. Dişlerin düzensiz konumlanmaları ya da alt ve üst çenenin birbirleriyle uyumsuz biçimde kapanmaları estetik olarak pek çok problemi de beraberinde getirir. Ortodonti tedavileri bu gibi durumlarda en ideal yöntemdir. Alt ve üst dişlerin kapanmaması yalnızca estetik açıdan değil, çiğnemede de ciddi boyutta fonksiyonel kayıplar meydana getirir. Dişlerin biçimsiz şekilde dizilimleri ağız hijyenini sağlamada zorluk ve kısıtlamalara neden olur. Bu da zamanla dişlerde çürüğe, diş etlerinde de iltihaplanmalara zemin hazırlar.

Dişlerin üst üste binmesi, yamuk veya dönük olması, düzensiz konumlanmaları sonucu görülen çapraşıklıklara sıkışıklık adı verilir. Sıkışıklık problemi ortodonti tedavisiyle rahatlıkla giderilir.

Üst dişlerin, alt dişleri örtme derecesi yaklaşık olarak 2-3 mm civarıdır. Bu mm’yi geçtiği durumlarda derin kapanış göze çarpar ve dişlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Açık kapanış adı verilen, ağız solunumuna bağlı olarak ya da özellikle dil ve parmak emmekten kaynaklanan bu problemde de ortodonti tedavileri önerilir. Erken tedavi edilmesi önem taşır.

Ağız kapatıldığında alt çenenin herhangi bir tarafa doğru kayması sonucunda dişlerin ters kapanması olayına çapraz kapanış denir. Ortodonti tedavileriyle hasta istediği diş yapısına en kısa sürede kavuşabilir.

Ağız kapatılırken alt çenenin herhangi bir engel dolayısıyla son anda sağa ya da sola doğru kaymasına fonksiyonel kayma denir. Erken müdahale önemlidir. Müdahalede gecikildiğinde fonksiyonel kayma iskeletsel kaymaya dönerek kalıcı problemlere neden olabilir.

Üst çenenin fazla önde olması, ya da alt çenenin geride olması sebebiyle üst ileri itim problemleri görülebilir. Hasta bu duruma maruz kaldığında yiyecekleri ısırabilmek için alt çenesini çok ileri götürmek zorunda kalır. Genetik faktörlerde ortaya çıkan alt çene ileri itim problemlerine de çok sık rastlanır.

Dişlerin arasında ayrıklıkların yani aralıkların olması problemiyle ortaya çıkan Diastema problemlerinde birçok farklı kapanış şekilleri göze çarpabilir. Kişilerde özellikle estetik kaygılara sebebiyet verir.

Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde, alt ve üst dişlerin kapanmaması problemleri için ideal ortodonti tedavileri gerçekleştirilmektedir. Daha detaylı bilgi almak ve ortodonti tedavilerini daha detaylı dinlemek için bizlerden ücretsiz muayene alabilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle