Bruksizm Tedavisi - Gece Plağı

Ortonorm Bruksizm Gece Plağı

Temporomandibular rahatsızlıklar / çene eklemi rahatsızlığı; eklem veya çiğneme kaslarını tutan ağrı ve fonksiyon bozukluğu olarak bilinmektedir. Eklem içinde oluşan rahatsızlıklar eklem yüzeyi ve disk arasındaki uyumun bozulmasından dolayı meydana gelerek bireyi olumsuz yönde etkiler.
  • Çene ekleminde tıklama tarzında sesin bulunması,
  • Kulakta, çene ekleminde, yüz-boyun kaslarında ve şakaklarda hissedilen ağrı,
  • Çiğneme esnasında yaşanılan zorluk,
  • Ağız açmada güçlük çekme,
  • Çenenin bir tarafa kayarak açılması benzerinde şikayetlerle hastalar ortodontiste başvururlar.
  • Bazı vakalarda uzun yıllar ağrı olmaz, sadece çene ekleminde tıklama problemlerinin yaşanması devam eder. Deformasyon da aynı oranda artar.
Gece Plağı (Diş Plağı)
Ortonorm Bruksizm Gece Plağı

Günlük hayatta genellikle uyku esnasında sıkça karşılaşılan diş gıcırdatma, güçlü çene hareketlerinin oluşturduğu dişi sıkma ve gıcırdatma olayı olarak bilinmektedir. Nedeni tam anlamıyla bilinmemektedir. Sinir sisteminde beliren bir rahatsızlık olabileceği yönünde bilgiler bulunmaktadır. Çoğu kez kalıtsal nedenlerden yaşandığı da söylenir. Asabi-sinirli kişilerde, sürekli stres altında olanlarda diş gıcırdatmaya sık rastlanır.

Hastanın ağız ve diş yapısına uygun biçimde diş gıcırdatması probleminin önüne geçmek için gece plağı yapılabilir. Geliştirilen diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle geceleri uyuma esnasında dişleriniz gıcırdıyorsa gece plağı ideal bir seçim olacaktır.

Diş gıcırdatma plağı hastaya uygulanmadan önce ortodontist tarafından hastanın ağzının ölçüsü alınarak gece plağı şeffaf olarak basılmaktadır. Şeffaf gece plakları dişlerin aşınmasını büyük ölçüde geciktirerek diş eti hastalıklarını önlemeye destek olur.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle