Estetik Dolgular - İnlay Onlay

Dişlerdeki çürüğün saptanması sonra tedavinin kısa sürede gerçekleştirilmesi için dolgu yaptırmak etkin ve hızlı bir çözüm olarak mutlaka öncelikli bir tercihtir.

Önceleri diş dolgularının yapımında tercih edilen amalgam dolgular, her ne kadar dayanıklı olsalar da içerdikleri civa maddesi ve gri renkli yapısıyla dezavantajlı bir kullanım sunmaktaydı. Şimdilerde popüler olarak tercih edilen beyaz renkli kompozit dolgu malzemesi son derece estetik bir görünüm sağlamaktadır. Ancak dolgu yapılacak olan dişin durumu tedavi süreci için önemli bir kriterdir.


Inlay ve Onlay Dolgu Tekniği

Inlay ve onlay dolgu uygulama işlemi diğer tekniklere göre biraz daha farklıdır. Bu tür dolgular ağız dışında hazırlanmaktadır. Inlay dolgu, küçük kısımlarda tercih edilirken Onlay dolgu, dişin çoğu alanını kaplayan daha geniş alanlarda tercih edilmektedir.

Diş hekiminiz tarafından işlem öncesinde dişte bulunan çürükler temizlenir ve dolgu yapılacak biçimde hazırlanarak ölçü alma işlemine geçilir. Elde edilen verilere göre kompozit ya da seramik içerikli diş dolgusu hazırlanır ve dişe yapıştırılarak işlem sonlandırılır. Estetik dolgu tekniği pek çok avantajı beraberinde sunar. Ağız dışında gerçekleştiği için eski dolgu tekniklerinde yaşanılan olumsuz problemleri yaşatmaz.

Dişe uyumlu bir kullanım rahatlığı sağlar. Inlay ve Onlay dolgular dişte son derece estetik durur. Bakıldığı zaman neredeyse doğal diş görünümü hissettirir. Maksimum 2 seansta tüm işlemi sağlıklı bir şekilde sonlandırmak mümkündür.

Estetik dolgu, kompozit dolgu, Inlay ve Onlay dolgu hakkında daha detaylı bilgi almak için Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’miz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle