Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

İnsan iletişiminin temelinde iyi bir gülüşün önemi yadsınamaz. İçten bir gülüş kendinizdeki güvenin en iyi seviyeye gelmesini sağlarken çevrenizin de size karşı olan düşüncelerinin olumlu olmasına destek olur. Gerçekleştirilen araştırmalar gösteriyor ki; konuşurken veya gülerken tüm dikkatimiz karşımızdaki insanın dişlerine kayar. Hoş olmayan diş yapısı karşıdaki bireylere negatif duygu yükler. İyi bir gülümseme değerinize değer katacaktır.

İdeal Gülüş Nedir?

Yüzünüze bütünüyle uyum sağlayan, doğallığını koruyan ve göze hoş gelen gülümseme en ideal gülümsemedir. İdeal gülüş, diş yapınızla anlam kazanır.

İdeal Bir Gülüşü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadın ve erkeğin anatomik yapıları birbirinden farklıdır. Farklı anatomik yapı, gülüş dizaynına da etki etmektedir. Erkeklerin yüz hatları bayanların yüz hatlarına göre daha keskin bir yapıdadır. Kadınlarda gülme hattı daha kavisli yapıdadır. Erkeklerde ise hatların daha düz yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

Yüz şekline dair pek çok bilgiler bulunuyor. En bilineni yüz şekliyle dişlerin genel form yapısının benzer olmasıdır. Yapılacak ufak ama etkili dokunuşlarla mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Oval yüz yapısına sahip bireye yapılacak uzun dişler yüz kısmını daha uzun göstererek yapıca zayıf görünmesini sağlar.

Yaşlanma beraberinde dişlerin renklerinde belirgin koyulaşma, diş boyutunda kısalmalar ve dişlerin yüzey kısımlarında da düzensizlikler meydana gelmektedir. Çoğu hastanın yaşadığı problemlerden olan diş eti çekilmeleri, dişlerde aralıkların oluşmasına neden olur. Yaşlanmanın etkilerini önleyebilmeniz gayet basit. Dişlerinizin rengini açılmasını sağlayabilir, dişlerde belirgin şekilde görünen aralıkların protezler desteğiyle kapatılmasına olanak verebilir, diş düzensizliklerinizi giderebilmek için de hekiminize danışabilirsiniz.

Eksik dişlerin tamamlanması konuşmanın düzelmesine ve yanak-dudak bölgesinde oluşabilecek çökmeleri engellemeye destek olacaktır. Yaşlanma beraberinde dudaklarımızda deformasyonlar oluşur. Üst dudak aşağıya doğru sarkar. Zamanla üst dişler daha az görünürken alt dişlerin fazlaca görünmesi göze çarpar. Gülüşlerinizi kısıtlamak durumunda kalabilirsiniz.

Dudaklar, dişlerimizi çevreleyen çerçevelerdir diyebiliriz. Dudakların genel yapısına istinaden; uzun, kısa, kalın ve ince oluşuna göre dişler düzenlenir ve kusurlar böylece giderilir. Gülüşleriniz anlamlanır. Diş etleri dişlerimizi çevrelemeleri bakımından son derece önemlidirler. Ne kadar güzel dişlerimiz olursa olsun yaşadığımız problemler bütün güzelliği engelleyecektir. Diş eti iltihabına bağlı olarak diş etlerinde yaşanan şişme, kızarıklık ve parlaklık benzeri görüntüler bütün estetiği etkileyecektir. Bireylerin bazılarında etler olması gerektiğinden daha fazla gözükür; gummy smile adını verdiğimiz bu olguda diş etleri yeniden konturlanarak gülümsememizi etkilemeyecek forma getirilir. Bireyin gülüşleri anlam kazanır. Bazı durumlarda çekilmelere bağlı olarak dişlerde aralıklar meydana gelir. Bu durumlarda da protetik restorasyonlarla gülümsemedeki problemler halledilmiş olur.

Esmer insanların diş etinde dikkati çeken koyu renkli pigmentler mevcuttur. Lazer işlemiyle kolaylıkla giderilebilecek bir problemdir. Diş etlerinde yaşanan aşırı çekilmelerde ağız içerisinden alınan doku greftleri sayesinde tedavi süreci kolaylaştırılabilir. Diş hekimliği alanındaki gelişmeler türlü estetik problemin çözülmesine imkan tanır. Dişlerdeki koyu renkliliği yaklaşık yarım saatlik bir süre dahilinde 4-5 ton kadar açabilmekteyiz. Bazı vakalarda beyazlatma yeterli olamayabiliyor. Bu durumdaki hastalara lamine, kuron veya adeziv teknikleri uygulanmaktadır. Doğal olanı korumak felsefesiyle yola çıkıyor, hastalarımıza etkili çözüm tekniklerini uyguluyoruz. Çapraşıklık problemi yaşayan hastalarımıza öncelikle ortodonti tedavisi ile problemi çözmeye çalışıyoruz. Yeterli görülmediği aşamalarda protetik çözümler geliştiriyoruz.

Koyu renkli dolguları, diş rengindeki dolgularla değiştirerek gülme esnasında sizi huzursuz eden görüntüden kurtarıyoruz. Diş rengindeki kompozit dolguların yanında porselen dolguları da kullanarak restore işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Yaşanan form bozuklukları gibi küçük aşındırmalar, adeziv tedavilerle, laminalar aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Gülüş Tasarımı ile Mükemmel Gülüşlere Kavuşuluyor mu?

Gülüş tasarımı işleminden sonra aynaya baktığınızda, güldüğünüzde ve hayatınızın her anında harika bir süreç geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Unutmayın, gülüş tasarımında dişler, dudak yapısı, burun ve yanaklar bir bütün olarak ele alınmalıdır. Güzel dişlere sahip olabilirsiniz, ancak; uyumsuz bir dudak yapısına sahipseniz ideal bir görünüm elde edemezsiniz.

Dileyen herkes, her yaşta gülüş tasarımı yaptırabilir. İmplant uygulamaları sayesinde total dişsizliği olan hastalarda dahi mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.

Gülüş Tasarımı uygulaması ile mükemmel dişlere sahip olabilirsiniz. Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, gülüş tasarımı işlemi dâhilinde her bir ayrıntıyla özenle ilgileniyor. Bizlerle iletişime geçmek ve daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle 0 216 411 51 75 numaralı telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle