Diş Fırçamızı Nasıl Seçmeliyiz?

Diş Fırçamızı Nasın SeçmeliyizDiş deyince aklımıza gelen ilk şey diş fırçamızdır. Peki, kaçımız doğru diş fırçası kullanıyor? Diş ve diş eti sağlığı için uygun diş fırçası seçimi çok önemlidir. İşte bu yüzden diş fırçamızı nasıl seçmemiz gerektiğine geçelim.

Öncelikle doğru bildiğimiz bir yanlışa değinelim. Söylentilere göre; sert diş fırçasının dişleri daha iyi temizleyeceğine inanıyoruz. Fakat yapılan araştırmalar bunu yalanlıyor. Doğru olan şey, diş fırçalarken dişi ve diş etlerini tahrip etmemek gerektiğidir. Sert diş fırçası dişleri tahrip eder, diş etlerini zedeler, diş etlerinin kanamasına, çekilmesine ve dişin diş etiyle birleştiği noktalarda çürüklere neden olur. İlerleyen zamanlarda dişlerde sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyete neden olur.

Dişlerimizi daha sağlıklı fırçalamak için orta ya da yumuşak sertlikte bir diş fırçası tercih etmeliyiz. Fırçanın şekli de etkili bir diş temizliği açısından önemlidir. Düz fırçaların arka dişleri temizlemesi zor olabilir. Ancak (L) şeklindeki diş fırçaları arka dişleri de temizlediği için daha etkilidir.

Diş fırçası alırken bazı özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Bu özellikleri sıralayacak olursak:

  • Öncelikle diş fırçası ağzımızın tüm bölgelerine ulaşabilmelidir.
  • Rahat tutuş sağlamalı ve ağız yapısına uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır.
  • Kullanılan diş fırçalarının 3 ayda bir düzenli olarak değiştirilmelidir.
  • Her marka diş fırçasının değişik özellikleri bulunur ve bu diş fırçaları boyut, şekil, fırça kıllarının dizilişi ve kılların sertliğine göre farklılık göstermektedir. Dişlerimizi zedelememek için orta ya da yumuşak sertlikte bir diş fırçası tercih etmeliyiz. Yumuşak kıllara sahip diş fırçaları daha esnek olur ve dişeti kenarının biraz altına inebilmektedir. Böylelikle dişler arasındaki bölgede daha iç kısımlara da kılların ulaşabilmesi sağlanır.
  • Engelli olan, elini hareket ettiremeyen ya da elinin hareket kabiliyeti az olan ve Parkinson hastası olan kişilere hareket yeteneğine sahip, pille çalışan elektrikli diş fırçalarını kullanmaları önerilebilir.
  • Ortodonti tedavisi gerek çocuk gerekse yetişkinlerde oldukça yaygın uygulanıyor. Dişlerinde tel bulunanların, daha iyi bir temizlik için ortası vadi gibi düşük seviyedeki kıllardan oluşan fırçaları tercih edebilirler.


İdeal bir diş fırçası orta yumuşaklıkta en az 3 sıra, yuvarlatılmış naylon kıllardan yapılmış olmalıdır. Küçük başlı fırçalarla daha detaylı ve iyi bir fırçalama yapmak mümkündür.

Ağız ve Diş SağlığıDiş Çürüğü Nedir?Dişlerimizi Tanıyor muyuz?

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle