Telsiz Ortodonti

Telsiz Ortodonti, Şeffaf Plak Ortodonti tedavisi nedir?

Ortodonti tedavisi dahilinde gerçekleştirilen şeffaf plak tedavisi, ortodontide gelinen son teknolojilerdendir. Kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklar (aligner) sayesinde dişlerinizi düzeltmek amacıyla uygulanan telsiz ortodonti tedavisidir. Bireylerin şeffaf plakları tercih etme sebebi, dişlerde bulunan çapraşıklığın düzenlenmesi sürecinde, ortodonti tedavinizin görünmemesi avantajıdır. Son dönemlerin tercih edilen ortodonti tedavi seçeneklerindedir.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen yöne göre seri şeklinde şeffaf plaklarının üretimine başlanır. Üretilen plaklar 0.05 mm’lik hareket kapasitesi yaratmaktadır. Plaklar 15 gün boyunca takılmaktadır.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

CAD-CAM sistemi, işlemin uygulanma aşamasında destek teknoloji olarak göze çarpıyor. Doktorunuz ağzınızdan ölçü alarak, mevcut ölçüleri CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi aracılığıyla bilgisayar ortamına aktaracaktır. Dişlerin sanal ortama aktarılmasından sonra bilgisayar simülasyonu aracılığıyla hareket ettirilmesi sağlanır. 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretimi gerçekleştirilir.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) tedavisi öncesinde tedavi sonunu görebilir miyiz?

Şeffaf Plak Ortodonti tedavisi öncesinde ortodonti tedavinizin sonunu görebilmeniz mümkündür. Ortodonti tedavi planınızın sanal ortamda oluşturulması ardından tedavi sonunu üç boyutlu olarak rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Herkes Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) tedavisi yaptırabilir mi?

Şeffaf Plak Ortodonti tedavisi; erişkinlerde, gençlerde, çocuklarda uygulanabilen ortodonti tedavi yöntemidir. Şeffaf Plak tedavisine uygunluğunuz doktorunuzun muayenesi sonucunda netlik kazanır. Hafif diş çapraşıklıkları şeffaf plak tedavisiyle yok edilebilir. Diş çekimi gerektiren ortodonti tedavisi sonucunda Şeffaf Plak tedavisi gerçekleştirilememektedir.Teknoloji geliştikçe çekimli tedavilerde şeffaf plak tedavisinin mümkün olacağı ön görülüyor.

Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) tedavisi görebilir?

Süt dişlerini düşürmüş olan çocuğunuza Şeffaf Plak tedavisi gerçekleştirilebilir. 13-14 yaş, ortodonti tedavisi dahilinde ideal dönemdir.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) tedavisinin avantajı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şeffaf Plak tedavisi sayesinde günlük yaşamınız oldukça kolaylaşır. Şeffaf Plak ağzınızda neredeyse görünmez. Ortodonti tedavisi süresince dilediğiniz özgürlükte gülebilirsiniz.

Plaklarınızı yemek yerken, bir şeyler içerken, diş fırçalarken kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Tedavi dahilinde metal kullanılmamaktadır. Yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız etmez. Şeffaf Plak tedavisi, gençlere, yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilen yöntemlerdendir.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisinde ağrı yaşanır mı?

Dişlerin, ortodontistinizin belirlediği yöne doğru hareket edebilmesi nedeniyle belirli miktarda kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk taktığınızda baskı hissetmeniz olasıdır. Kısa süreli durumdur.

Telsiz Ortodonti tedavisinde kontroller ne kadar sıklıkta olacaktır?

Kontrolleriniz, ortodontistinizin de belirlediği dönemlere eş olarak tahmini ayda bir gerçekleşecektir. Ortodontistinize geldiğiniz kontrollerde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Tedavi aşamasında şeffaf plaklar 15 günlük aralıklarla değiştirilir.

Telsiz Ortodonti Şeffaf plaklar ne kadar süre ile takılmalıdır?

Size verilen şeffaf plakların günde ortalama 20 saat takmanız önerilmektedir. Yemek yerken çıkartabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklar çıkartılmalı mıdır?

Normal ısıda olan içecekleri tüketebilirsiniz. Çay, kahve tarzında sıcak içecekler tüketirken plakları çıkartmanız gereklidir. Şeffaf Plak plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deformasyona uğraması olasıdır.

İnsanlar Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) plaklarını kolaylıkla fark eder mi?

Ağzınızda yer alan şeffaf plaklarını, bireylerin fark etmesi mümkün değildir.

Telsiz Ortodonti tedavisi konuşmayı etkiler mi?

Kısa süreli alışma dönemini geçirdikten sonra herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtmekte yarar vardır.

Şeffaf Plak  (Telsiz Ortodonti) şeffaf plaklarının bakımı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sabah, akşam Şeffaf plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası desteğiyle temizlemeniz önemli ayrıntıdır.

Sigara içmek Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) şeffaf plakların sararmasına neden olur mu?

Sigara tüketiminiz fazlaysa belli zaman sonrasında sigara içmeyen bir kişiye oranla şeffaf plaklarınız üzerinde sararma meydana gelecektir. Plaklarda 15 günde bir değişim olacağından bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Normal diş teli mi, Şeffaf Plak (telsiz ortodonti tedavisi) ile mi tedavi daha kısa sürer?

Ortodonti tedavi süresi hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Şeffaf Plak ortodonti tedavisinde bilgisayar teknolojisi desteği olduğundan hareket istenmeyen bölgeye baskı uygulanmamaktadır. Hafif çapraşıklıklarda kullanıldığından Şeffaf plak tedavi süresi, normal ortodonti tedavi süresine oranla kısadır. Hastalarımız üzerinde farkettiğimiz önemli ayrıntıdan bahsetmek gerekirse, Şeffaf plak ortodonti tedavisi yani telsiz ortodonti tedavisi görenlerin, tedavinin ne zaman biteceği şeklinde kaygı yaşamamaktadırlar.

Telsiz Ortodonti ortodonti tedavi ücretleri pahalı mıdır?

Dışarıdan farkedilmemesi dolayısıyla normal diş teli tedavisine oranla pahalı yöntemdir. Tedavi ücretleri bölümünden şeffaf plak fiyatlarına detaylı şekilde bakabilirsiniz.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisine hemen başlanabiliyor mu?

Şeffaf Plak Ortodonti tedavisine karar verildiğinde ölçüleriniz yurt dışına gönderilerek, ortodonti tedavi planlaması online sistemle oluşturuluyor. Şeffaf Plak şeffaf plakların üretilip gümrükten geçme süreci ise toplamda 1-1,5 ay civarında sürebilmektedir.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisinden önce hazırlık yapılması gerekiyor mu?

Ortodonti tedavisine başlamadan önce ağız içindeki tüm bakımların yapılmış olması önemli bir ayrıntıdır. Bütün çürüklerin ve diş taşlarının da ayrıca temizlenmiş olması gerekmektedir. Ölçünün alınması sonrasında ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi işlemler şeffaf plak tedavisi bittikten sonra gerçekleştirilir.

Telsiz Ortodonti aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan Bisphenol-A var mı?

Şeffaf plak aligner’ları, bebek biberonlarında ve pet şişelerin içeriğinde de kullanılmaktadır. Birçok sağlık sorununa yol açtığından dolayı Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A / fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermeyen yapıdadır. Şeffaf Plak tedavisini yaşamınızda sürekli olarak, hamilelik, süt verme dönemi dahil güvenle yaptırabilirsiniz.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisi bittikten sonra herhangi işlem yapılıyor mu?

Şeffaf Plak Ortodonti tedavisi bittikten sonra dişlerinizin iç tarafına çok ince "retainer" adı verilen sabitleyici teller takılır. İnce takılan teller kesinlikle dışarıdan gözükmemektedir. Retainer teller, dişlerinizde herhangi bir oynama gerçekleşmemesi, geri dönme olmaması sebebiyle takılır.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle