DİESTEMA (ARALIKLI DİŞ) TEDAVİSİ

Diestema, dişlerin arasında olması gerekenden daha fazla veya orantısız boşlukların olması durumudur.En sık rastlanan nedeni dişlerin çeneye göre küçük olmasıdır. Dişeti ameliyatları yahut ön diş kayıpları da dişlerin arasının açılmasına neden olabilir.


Diestema, hasta açısından sadece estetik olarak değil aynı zamanda sağlık açısından da bazı sorunlara yol açmaktadır. Diesteması olan hastalar, dişler arasında normalde olmayan boşluklar olduğu için bakteri ve plak oluşumuna daha müsait bir ağız yapısına sahiptir. Ayrıca dilin bu boşluklara takılmasından dolayı sık sık konuşma bozuklukları da yaşanmaktadır.
Diestemanın farklı yöntemlerle tedavisi mümkündür.


DİESTEMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Diestema yani diş açıklığı durumunda tercih edilecek tedavi belirlenirken ilk önce dişler arasındaki mesafeye bakılır. Diş açıklığı mesafesi değerlendirilerek yaygın olarak uygulanan 3 farklı tedavi yöntemi vardır.


Kompozit Veneer (Kompozit Bonding)
Dişler arasındaki açıklığın minumum olduğu durumlarda ve hafif diş aşınmaları ve kırıklarında kullanılan pratik bir yöntemdir. Diş boşluğunu oluşturan dişlerin kompozit bir materyalle kaplanarak büyütülmesi işlemidir. Genellikle tek bir seansta tedavi tamamlanır. Diğer yöntemlere göre daha hassas olduğu için kompozit veneer uygulanan dişleri korumak gerekir.


Porselen Lamina (Yaprak Porselen)
Hafif ve orta düzeydeki diş açıklığında ve kırıklarında kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavi uygulamasında dişlerin yüzeyi uygun miktarda törpülenir, dişin ölçüsüne göre laminalar hazırlanır ve dişe yapıştırılır. Kompozit veneer yöntemine göre daha sağlam ve kalıcıdır. Ortalama 2-3 seansta tedavi tamamlanır.


Ortodontik Tedavi
İleri derecede diş açıklığı ve kapanış bozukluğunun olduğu durumlarda tercih edilen tedavi yöntemidir. Hastanın kendi doğal dişleri korunarak yapılmaktadır. Diğer yöntemlere göre tedavi süresi uzundur ama kalıcı çözüm sunar.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle