Hangi Diş Teli Daha İyi?

‘Hangi diş teli daha iyi?’ sorusu diş teli taktırmak isteyen hastalar tarafından merak ediliyor. Günümüzde hastalar, çoğunlukla metal ve şeffaf diş telleri arasında kalıyor. Ortodonti tedavilerinde birbirinden farklı diş teli alternatifleri yer alıyor. Metal diş telleri, şeffaf apareyler, lingual teller, damon braketler gibi diş telleriyle ortodonti uygulamaları gerçekleştiriliyor. Hastaya hangi ortodonti tedavisinin uygulanacağı, poblemin derecesine, hastanın yaşına, estetik beklenti ve kaygılara, tedavi planına göre değişiklik gösterebiliyor. Son yıllarda yalnızca gençlerin değil, yetişkinlerin de ortodonti tedavisine gösterdikleri ilgi, klasik metal diş telleri ile estetik avantaj sağlayan şeffaf diş telleri arasında büyük bir rekabet oluşmasına meydan hazırladı. Peki hangi diş teli tedavisi daha iyi? Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi tercih edilmeli? Sizler için derledik.

Klasik Ortodonti Tedavisi- Metal Diş Telleri

Metal diş telleri ortodonti tedavilerinde en çok kullanılan tellerdendir. Özellikle çocuk yaşlarda tercih edilen metal diş telleri, hem hızlı hem de güvenilir sonuç vermesi açısından popüler bir yöntemdir. Yeni çıkan şeffaf diş teline oranla daha baskın ve güçlü bir kuvvet uygulayan metal diş telleri, dişlerin önüne veya arka yüzeyine yerleştirilmektedir. Diğer diş teli tedavilerine oranla çok daha ekonomiktir.

Görünmeyen Diş Teli- Şeffaf Diş Telleri

Şeffaf diş telleri, son yıllarda sıklıkla rağbet gören tedavi seçeneklerindendir. Estetik kaygı taşıyan yetişkinler tarafından tercih edilen şeffaf diş telleri, porselenden veya sert plastikten üretilirler. Metal diş teli gibi ağız içinde belirgin olmadıklarından özellikle iş ve sosyal yaşamınızı kolaylaştırır. Metal diş tellerine göre çok daha az kuvvet uygulayan şeffaf diş telleri, klasik diş teline göre daha maliyetli bir uygulamadır.

Metal Diş telleri ile Şeffaf Diş Telleri Arasındaki Farklar

  • Metal diş telleri, şeffaf diş tellerine göre daha belirgindir.
  • Metal teller, sağlamlık açısından şeffaf diş tellerine göre daha dayanıklıdır.
  • Metal diş teli daha uygunken, şeffaf apareyler daha maliyetlidir.
  • Metal diş telleri, şeffaf diş tellerine göre dişlere daha baskın bir kuvvet uygularlar. Bu da dişlerin istenen konuma daha hızlı gelmesini sağlar.
  • Estetik kaygısı olanlar için şeffaf diş telleri daha avantajlıdır.

Hangi diş teli daha iyi sorusunu merak ediyorsanız İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ortonorm Ortodonti

Tümünü Görüntüle